а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклучение

мн. приклученија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25529
Необична случка, авантура.
Англиски: adventure
Употреба: Ретко
Примери:
Тој ги собира соговорниците за да ги слушаат неговите животни приклученија.
Твојот живот е преполн со интерени приклученија.