а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклучи

приклучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5882
1. Присоедини, спои, поврзе, додаде кон нешто.
Англиски: include Албански: ndërlidh
Примери:
Кон ова издание тој приклучи и обемен речник.
2. Со спојување, поврзување стави нешто во употреба.
Англиски: attach Албански: bashkangjit
Примери:
Парното го приклучи на градска топлификација.
3. Доведе до крај, приврши нешто.
Англиски: conclude Албански: nxjer përfundim
Употреба: Ретко
4. (се приклучи) Се присоедини, се придружи, се дополни.
Англиски: join Албански: bashkohem
Примери:
Тие очекуваа да им се приклучат и другите.
Тој немаше храброст да ѝ се приклучи на групата.
Во овој список можат де се приклучат и следните зборови.
5. (се приклучи) спои, придружи
Англиски: join Албански: bashkohem
Примери:
Тие се приклучија на атмосферската канализација.
6. (се приклучи) се приврши
Англиски: finalize Албански: finalizoj
Употреба: Ретко
Изведенки
1. приклучува несв.
(се) приклучуваат
2. приклучување ср.
глаг. им.