а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклучок

мн. приклучоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18741
Тоа со што се приклучува, поврзува нешто, што служи за приклучување кон нешто.
Англиски: connector Албански: konektor, lidhës
Употреба: Информатика
Примери:
Телефонски приклучок.
Електричен приклучок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи