а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикован

прикованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21159
1. (глаг. прид.) прикова
2. Што е вкочанет, неподвижен.
Англиски: frozen
Примери:
Прикован поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК