а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приколка

мн. приколки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9341
Превозно средство без сопствен моторен погон што се закачува за друго моторно возило.
Англиски: trailer
Употреба: Транспорт
Примери:
Трактор со приколка.
Мотоцикл со приколка.
Изрази
Камп-приколка - приколка што се користи за кампување; подвижна куќичка за сместување и одмор на туристи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи