а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикраде

(се) прикрадат; прикради, прикрадете; прикрадов, прикрадоа; прикрал; прикраден; (ќе) прикрадев, (ќе) прикрадеа; (ќе) прикрадел; прикраден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11978
Се приближи, дојде, влезе кришкум, потајно, незабележано.
Англиски: sneak
Примери:
Се прикрадов до кујната, пазејќи да не зачкрта кваката.
Му се прикраде од зад грб и го исплаши.
Месечината се прикраде и ја преплави преплави одајата.
Изведенки
1. прикрадува несв.
(се) прикрадуваат
2. прикрадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК