а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикрај

Вид збор: Прилог
Ранг: 40987
1. По страна, по крајот (од пат, од улица).
Примери:
Внимавајте и одете прикрај.
2. На крајот од нешто.
Примери:
Почекајте малку, веќе сме прикрај со работата.