а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикупи

Види и: купи (св.)
прикупат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26988
Купи повторно уште малку од нешто.
Албански: blej edhe ca
Употреба: Економија
Примери:
Не ми стаса шеќер за слаткото, па прикупив.
Изведенки
1. прикупува несв.
прикупуваат
2. прикупување ср.
глаг. им.