а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилее

прилеат
Вид збор: Глагол, свршен
Долее, налее уште малку.
Англиски: pour
Изведенки
1. прилева несв.
прилеваат
2. прилевање ср.
глаг. им.