а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилив

мн. приливи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8890
1. Периодично повишување на нивото на водата во езерата, морињата и океаните предизвикано од привлечното дејство на Месечината.
Англиски: high tide Албански: kulm batice
Употреба: Географија
2. Надоаѓање, наплив на нешто (чувства, сила).
Англиски: influx Албански: flakje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствуваше голем прилив на сила.
3. нараснување, зголемување, натрупување
Англиски: influx Албански: grumbullim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Имаме голем прилив на девизни средства.
Не се очекуваше толкав прилив на гости.