а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приложен

приложени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13039
(глаг. прид.) приложи
Англиски: attached
Примери:
Приложените документи го потврдуваат мојот став.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК