а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приложи

приложат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15826
1. Додаде, дополни, приклучи нешто.
Англиски: attach Албански: shtoj, bashkangjes
Употреба: Административен термин
Примери:
Тој ги приложи сите потребни документи.
Сега ќе приложиме и неколку илустративни примери.
2. Даде прилог.
Англиски: contribute Албански: kontribuoj, jap
Примери:
Тој приложи парични средства за изградба на црквата.
Изведенки
1. приложува несв.
приложуваат
2. прилага несв.
прилагаат
3. приложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК