а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приложи

приложат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16004
1. Додаде, дополни, приклучи нешто.
Англиски: attach Албански: shtoj, bashkangjes
Употреба: Административен термин
Примери:
Тој ги приложи сите потребни документи.
Сега ќе приложиме и неколку илустративни примери.
2. Даде прилог.
Англиски: contribute Албански: kontribuoj, jap
Примери:
Тој приложи парични средства за изградба на црквата.
Изведенки
1. приложува несв.
приложуваат
2. прилага несв.
прилагаат
3. приложување ср.
глаг. им.