а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилошки

прилошка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на прилог.
Англиски: adverbial
Употреба: Граматика
Примери:
Прилошки израз.
Прилошка реченица.
Прилошка разделба.
Изведенки
прилошки прил.
Пример: Прилошки употребен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК