а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примадона

мн. примадони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29982
1. Најдобра певица што ги пее главните улоги во оперски ансамбл; актерка што ги глуми главните улоги.
Англиски: prima donna Албански: primadonë
Употреба: Музика и танц , Сцена
2. Многу важна и каприциозна жена.
Англиски: prima donna Албански: primadonë
Употреба: Разговорно