а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примамлив

примамливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14902
Што има способност, моќ да примамува; што ветува успех, корист, уживање.
Англиски: attractive
Примери:
примамливи зборови
примамлива понуда
примамлива миризба
Изведенки
1. примамливо прил.
2. примамливост ж.