а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примач

мн. примачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39808
1. Тој што прима нешто од некого.
Англиски: receiver Албански: pranues
Примери:
Примач на пораките.
Примач на пратки.
2. На Охридско Езеро - кормилар и веслач од чун.
Англиски: helmsman Албански: timonier
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК