а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примање

мн. примања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7596
1. заработка, приход
Англиски: income Албански: të ardhura
Употреба: Економија
Примери:
Ниски примања.
2. прием, посета
Англиски: reception Албански: pritje, pranim
Примери:
Примањето беше многу срдечно.