а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примедба

мн. примедби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21041
забелешка, приговор
Англиски: remark Српски: примедба Бугарски: забележка
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Има амандмани, и суштински, несуштински, секакви какви што јас сум ги прифатил, ги нудам и на другите пратенички групи и тие мислам дека немаат примедби.