а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примени

применат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8531
Стави во употреба; спроведе во дело.
Англиски: apply Албански: aplikoj, zbatoj, shti në përdorim
Примери:
Болницата применува сосема нови методи
Изведенки
1. применува несв.
применуваат
2. применување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК