а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примерен

примерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10103
Што служи за пример.
Англиски: exemplary
Примери:
примерно поведение
примерно однесување