а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примерно

Вид збор: Прилог
Ранг: 17487
1. одлично
Англиски: outstandingly
Примери:
Тој секогаш се однесување примерно.
2. на пример
Англиски: for example
Употреба: Ретко
Примери:
А што ќе речеш ако, примерно има нешто опасно?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК