а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примерок

мн. примероци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2745
1. Секој за себе, поединечно од повеќе еднородни предмети.
Англиски: unit Албански: ekzemplar
Примери:
Книгата излезе во илјада примероци.
2. Секој посебно, единка од определен вид како предмет на набљудување или на проучување.
Англиски: specimen Албански: specie
Примери:
Забележан е само еден примерок од тој вид животни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК