а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примеша

примешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48321
1. Додаде во составот на една материја малку од друга и со мешање направи да се соедини.
Англиски: mix Албански: përziej
Примери:
Готвачот примеша малку брашно во сосот.
2. (се примеша) Се вклучи во нешто.
Англиски: involve Албански: involvoj
Примери:
Тој се примеша во караницата.
Изведенки
1. примешува несв.
(се) примешуваат
2. примешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК