а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примири

примират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15084
1. успокои, смири
Англиски: pacify Албански: qetësoj, pajtoj
Примери:
Мајката го примири расплаканото дете.
2. помири
Англиски: reconcile Албански: pajtoj
Употреба: Книжевен збор
3. (се примири) се успокои, се смири
Англиски: calm down Албански: qetsoj, zbus
Примери:
Таткото го молеше да се примири и да му прости за сѐ.
4. (се примири) се помири
Англиски: reconcile Албански: qetsoj, pajtoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се примири со својата судбина.
Таа се примири со осаменоста.
Изведенки
1. примирува несв.
(се) примируваат
2. примирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК