а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примирје

мн. примирја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14529
Привремен прекин на воени дејства со заемна согласност на завојуваните страни.
Англиски: armistice
Употреба: Воен термин , Дипломатија
Примери:
Склучи примирје.
Краткотрајно примирје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК