а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примка

мн. примки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14066
1. Вид јамка приспособена за фаќање дивеч.
Англиски: sling Албански: hobe
Употреба: Ретко
Примери:
Зајак во примка.
Примки за птици.
2. клопка, стапица
Англиски: trap Албански: kurth
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас знам тие што ни кројат, многу примки ни местат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК