а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примопредавање

(едн.) приморедавањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27538
Чин на примање и предавање (должност, работа, власт).
Англиски: handing-over
Примери:
Примопредавање на службата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК