а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примора

примораат; приморан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9750
принуди, присили
Англиски: force Српски: приморати
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Бевме приморани да го прекинеме патувањето.