а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приморец

мн. приморци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што живее на приморје, покрај море.
Албански: bregdetas
Употреба: Географија
Изведенки
приморка ж.
мн. приморки