а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приморски

приморска
Вид збор: Придавка
Ранг: 17929
Што е покрај море.
Албански: bregdetar
Употреба: Географија
Примери:
Приморска клима.
Приморска населба.