а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приморје

(едн.) приморјето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25607
Крајбрежен појас на копно, покрај море.
Англиски: seaside Албански: bregdet
Употреба: Географија