а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примре

примрат; примри, примрете; примрев, примреа; примрел; примрен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш изгуби свест, одеднаш се онесвести.
Англиски: faint Албански: bie të fikët
Употреба: Архаизам
Примери:
Мајка му примре од жал.
2. Одеднаш изгуби здив (од страв, смеење).
Албански: humb frymën
Примери:
Децата примреа од страв.