а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принабере

принаберат; принабери, преинаберете; принабрав, принабраа; принабрал; принабран; (ќе) принаберев, (ќе) принабереа; (ќе) принаберел
Вид збор: Глагол, свршен
Набере дополнително, уште малку.
Англиски: gather
Примери:
Ако треба ќе принабереме дрва.