а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принаведне

принаведнат; принаведни, принаведнете; принаведнав, принаведнаа; принаведнал; принаведнат; (ќе) принаведнев, (ќе) принаведнеа; (ќе) принаведнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наведне, свие нешто надолу малку или уште малку.
Англиски: bend
Примери:
Го принаведна да го качи товарот на грб.
2. (се принаведне) Се наведне, се свие надолу малку или уште малку.
Англиски: bend
Примери:
Принаведни се, да те исчешлам!