а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принагрне

принагрнат; принагрни, принагрнете; принагрнав, принагрнаа; (ќе) принагрнев, (ќе) принагрнеа; (ќе) принагрнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагрне, наметне набрзина.
Англиски: cover
2. (се принагрне) Се нагрне, се наметне, префрли нешто на себе набрзина.
Англиски: cover