а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принадлежност

мн. принадлежности
Вид збор: Именка, женски род
1. припадност
Англиски: affiliation
2. плата на службеник
Англиски: salary
Употреба: Архаизам
Примери:
Ќе му следува и национална пензија и сите принадлежности и привилегии како на заслужен деец и револуционер .