а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приналути

приналутат; приналутил; приналутен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37861
1. Налути малку.
2. (се приналути) Се налути малку.
Примери:
Се разнеле и гласишта небаре се приналутил и одлетал во Ледената палата на соништата.