а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принамршти

(се) принамрштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44951
1. Се намршти, се намурти, се онерасположи малку, се подналути.
2. За временските услови - стане малку облачно, се наоблачи.