а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принапие

(се) принапијат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55558
Се напие уште малку.
Англиски: sip, drink
Примери:
Се пинапи вода да ја угасне жедта.