а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принаправи

принаправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50383
1. Направи малку нешто, набрзина, како било, поправи некако.
Англиски: tinker Албански: ndreq shpejt
Примери:
Ја принаправи куќарката само да презими.
2. Направи уште малку кон веќе направено.
Англиски: tinker Албански: ndërtoj shtesë
Примери:
Оттогаш тој принаправи многу нешта.
Принаправија бања до старата куќа.