а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принареди

принаредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нареди, стави, намести во определен ред набрзина.
Примери:
Принареди ги книгите на работната маса.
2. Суреди, намести (соба, куќа и сл.) набрзина, згора-згора.
Примери:
Принареди во собата.
3. Дотера, украси некого со уште нешто.
Примери:
Алтани ќе ти принаредам.
Изведенки
принаредува несв.
принаредуваат