а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принајде

(се) принајдат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) најде
Изведенки
принајдува несв.
(се) принајдуваат