а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принова

(едн.) приновата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25225
1. Новородено дете.
Англиски: offspring Албански: foshnjë
2. Нов соработник, но човек во некоја средина.
Англиски: new blood Албански: bashkpunëtor i ri