а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приносен

приносни
Вид збор: Придавка
Што дава голем, добар принос.
Англиски: productive
Употреба: Земјоделство
Примери:
Приносна сорта пченица.