а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принос

(едн.) приносот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22696
1. Род, приход од имот (од земјоделски култури, од берба, од жетва).
Англиски: yield Албански: rendiment
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оваа година има слаб принос на јаболка.
Висок принос од пченица.
Добар принос во пчеларството.
2. придонес
Англиски: contribution Албански: kontribut