а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принтер

мн. принтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40486
Компјутерски апарат за печатење.
Англиски: printer Албански: printer
Употреба: Информатика
Примери:
Ласерски принтер.
Треба да го приклучам принтерот.