а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принуда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7623
Постапка со која некој се принудува да направи нешто.
Англиски: coercion
Употреба: Правда
Примери:
Отворена принуда.
Се омажи под принуда.