а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принуден

принудни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5827
Што е поврзан со принуда; под принуда.
Англиски: forced
Примери:
Принудни мерки.
Принудна работа.
Изведенки
1. принудно прил.
Пример: Авионот принудно слета на еедна полјана.
2. принудност ж.