а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принудувачки

принудувачкиот
Вид збор: Придавка
што принудува
Англиски: extortionary
Примери:
принудувачки услови
Секаде се одеше по ист принудувачки, насилнички шаблон.
Изведенки
принудувачка ж.
изнудување, принуда, принудување