а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принцеза

мн. принцези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5198
Ќерка на владетел, монарх или на женски член на владетелско семејство.
Англиски: princess
Примери:
Принцезата Дијана.